5 věcí o zdraví před důchodem

 

5 VĚCÍ, KTERÉ BYSTE MĚLI VĚDĚT O NAPLÁNOVÁNÍ SVÉHO ZDRAVÍ, NEŽ ODJEDETE DO DŮCHODU

Květen je jednoznačně můj měsíc! Chci se teď soustředit na jeden typ lidí: starší ženy. Jako již moudrá žena vím, že bych si přála určité věci vědět dřív, tedy když jsem byla mladší. Zde jsou jen některé z nich.

1. Nečekejte s diagnostikou zdravotních problémů až je už pozdě. Zaměření na prevenci je klíčem k delšímu a především zdravějšímu životu. Využijte pravidelných bezplatných preventivních prohlídek v rámci zdravotní starostlivosti. Absolvujte všechny, které se nabízí. Potřebujeme preventivní péči, protože pomáhá zjistit včas případné zdravotní potíže a zabývat se jimi, dokud jsou mnohem jednodušeji řešitelné. Zjistěte si, jaké zdravotní preventivní zásahy jsou kryty vaší pojišťovnou, a zásadně je vždy využijte.

2. Praktikujte nějaké cvičení alespoň třikrát týdně. Nemusí být extrémně namáhavé nebo dokonce nepříjemné. Požádejte přátele, aby šli s vámi na procházku. Poslouchejte oblíbenou hudbu během cvičení. Pokud máte možnost, věnujte čas zahradničení, abyste byli co nejčastěji na čerstvém vzduchu. Vystupte dvě zastávky od domu z autobusu, metra či tramvaje a jděte pěšky, nebo parkujte dál od domova či naopak cíle vaší cesty, abyste prošli víc kroků denně, než jste zvyklí.

3. Uvědomte si, že příznaky infarktu jsou u žen jiné než u mužů. Znát sedm nejběžnějších příznaků srdečního infarktu u žen by měla znát každá z nás.

4. Není to fér, ale ekonomika má obrovský vliv na zdravotní stav žen. Vědci ve výsledcích svých výzkumů uvádějí několik důvodů, proč na zdraví působí výše vašeho příjmu, místo kde žijete a jak vysoká je míra stresu, které jste vystaveni. K faktorům zlepšujícím zdravotní stav patří lepší přístup k lékařské péči a konzumace zdravějších potravin. Co můžete udělat pro to, abyste misky vah dokázali vyrovnat ve svůj prospěch? Dejte si tu námahu a najděte všechny levné či dokonce grátis služby, které nejlépe vyhovují vašim potřebám, a nikdy nedovolte, aby falešná hrdost stála v cestě upevňování vašeho zdraví nebo psychické pohody. Třeba v tradičním řetězci supermarketů dnes již dostanete koupit některé své oblíbené zdravé potraviny.

5. Když už mluvíme o "to není fér...", dávky sociálního zabezpečení jsou u žen ještě stále nižší než u mužů. Díky zvyšování průměrného věku žijí starší ženy v porovnání s muži ještě stále více let v důchodu. Musí tedy také využívat případné další zdroje příjmů. Dobrá rada? Nevkládejte všechna vaše aktiva na společný účet anebo nenechávejte pouze na svém partnerovi, aby zvládal všechny finanční záležitosti. Zapojte se i vy, dělejte vše společně, abyste vždy věděli, co se děje a mějte povědomí o všech potenciálních investicích.

Všichni mí přátelé se shodují, že být starší a moudřejší je docela fajn. Avšak vědět, jak chránit  a pak si užívat "zdraví a bohatství" po dlouhá léta, je ještě lepší.

Volný překlad článku Barbary J. Easterling, prezidentky Aliance pro Američany v důchodu

JUDITA PESCHLOVÁ