Nejšťastnější věk

 
Vaše nejšťastnější léta mohou přijít mnohem později, než se domníváte!
 
 
Kdysi, nebylo to tak dávno (než jsme propadli kultu věčného mládí), se říkalo, že krása přichází s věkem (a se zkušenostmi, protože šlo spíš o krásu nikoli vnější, nýbrž tu, zářící zevnitř) - a teď se od vědců dozvídáme, že štěstí možná také! Toto tvrzení se zdá být zářícím majákem naděje pro naše pozdější léta. Na základě dlouhodobých výzkumů došli totiž vědci k závěru, že pokud se dožijeme 85, budeme nejšťastnější, jakými jsme kdy byli. Takže,  odteď nedbejte na zubní protézy a ranní ztuhlost koubů!
 
U telefonického dotazování až 340.000 osob bylo zjištěno, že věkem postupně a nenápadně klesá vnitřní pocit štěstí až k 50-ti (znáte tzv. "modré pondělky a nabručenou ranní náladu?). Avšak od dožitého půlstoletí "bod štěstí" opět začíná stoupat jako pták u plachtění ve vzdušním víru. Hurá!
 
Tento nový výzkum podvrzuje některé předchozí studie, v nichž výzkumníci dospěli k závěru, že se zvyšujícím se věkem přichází i vyšší "duševní spokojenost", a to díky životní moudrosti, schopnosti hlubšího ocenění i menších životních úspěchů a - menším nárokům. Jo, i přes vrásky, nějaká ta onemocnění, prošedivělé kadeře můžeme očekávat, že budeme šťastnější než naše dřívější a zdánlivě bezstarostnější já. Pokud byla vaše vlastní dvacátá léta nejlepší ve vašem životě, ještě stále můžete dosáhnout šťastného (a půvabnáého) stárnutí.

Z refinery29 volně přeložila Judita Peschlová