MÁŘÍ LIST BALŠÁMOVÝ, COSTMARY, ALECOST, ALECOAST, MAUDLIN (MAGDALENA), SLADKÝ JAZY
Éterický olej, uzdravující bylinka, vykuřovadlo, součást vonných i léčivých mastí, lektvarů, čajů, hojivých prášků; rostlina s ženskou kvalitou
Mně osobně se rovněž líbí nemalá podobnost jednoho z názvů této obdivuhodné bylinky a květinky "Alecost" se jménem božské bytosti nadmozemské říše starých Slovanů Alkonost, která prý zpívala tak nádherně, že lidé zapomínali na starosti a svět se stával nádherným a mnohem lepším místem pro žití.
Anglické jméno rostliny, která může dorůst až do 2m, "alecost" je odvozeno z řeckého slova "kostos" (odtud i costmary), v překladu s významem "orientální bylinné koření" (také však orientální koření k výrobě piva :-) ).
Podle bible, resp. spíš apokryfních listů, byl Máří list balšámový součástí hojivé masti, vonného balzámu, kterým Máří Magdalena (odtud zasvěcení Máří Magdaleně) potřela Ježíši nohy v známém biblickém výjevu, a pak se s ní také vybrala k jeho hrobu. Pokud už mluvíme o Bibli, po vylodění v Novém světě a úspěšném pěstování Costmary se stonky s lístky používali jako záložka v Bibli, odtud také jedno ze jmen kvítku, biblický list nebo lístek. Během mší a kázání ji lidé žvýkali proti hladu, zahání totiž hlad a má silně energetizující účinky, proto je olejíček vhodný i u chronického únavového syndromu, u vyčerpání, nedostatku vitality, elánu a vášně pro život.
Pro svou oblažující vůni byla často součástí voniček spolu s pelyňkem a jinými vonnými bylinami. Esenciální olejíček můžete použít jako jeden z komponentů svého osobního éterického parfému, budete krom jiného velice ženská a přitažlivá.
Máří list je též oblíbený jako jarní tonikum, sweet Mary tea, sladký Mářin čaj.
Tato typicky ženská bylina byla zasvěcená mnoha Bohyním, nejenom Máří Magdaleně. Sloužila jako ingredience magických vykuřovadel u různých obřadů a ženských rituálů, též v Kole roku, a také v průběhu tajného staroslovanského cvičení pro ženy (které mimochodem vyučuji).
Ženy si nálevem z listů (dnes stačí přidat kapičku až dvě z éterického olejíčku) omývaly vlasy, obličej i celé tělo, neboť měl mít silný a blahodárný účinek na krásu, hebkost, pevnost kůže a udržení mládí. Stejný krok činili v rámci rituální koupele zasvěcené Bohyni Matce. Pro účinnější a pevné spojení s Bohyní vkládali ženy sušené květy Máři květu v dobách, kdy se tak ještě ani nemohl zvát, do polštářů, aby již v spánku vdechovali jejich magickou vůni a duši této zázračné byliny.
Kořenily jím též koláče a pivo během rituálů Bohyně Velké Matky. Na pohoštění po ukončení posvátných obřadů Bohyně se pojídaly drůbeží nádivky a koláče s přidáním Costmary a popíjel z ní připravený čaj i ochucené pivo.
Máchaly v něm rovněž prádlo a oděv (Kleopatra nechávala navlhčit plachty své lodi plující po Nilu růžovou vodou, jejíž vůně oznamovala dopředu její příchod), který pak příjemně voněl, a současně tak byl zasvěcován příslušné vzývané bohyni (což mohly klidně provádět na Vyšehradě tři Krokovy dcery i ostatní kněžky staroslovanských Bohyň).
Usušené kvítí Máři listu se vkládalo do truhel s textiliemi a oděvy, později do skříň a prádelníků, protože je to vynikající repelent (někdy se tvrdí, že účinnější, něž již zmíněná levandule) a navíc i jako parfém.
Na Máří list balšámový se téměř zapomnělo, přitom má ještě léčivější a hlubší účinky jako další velice účinné a léčivé kvítko a éterický olejíček z téhož rostlinného druhu, z heřmánku, přičemž bývá jeho cena mnohem příznivější.
Podle všeho se kdysi dávno dostala z Indie do Malé Asie a odtud pak do Evropy.
Dodnes se často pěstuje ve stejně úhledných řádcích vedle levandulových záhonů v Provence, zejména však poblíž Sainte-Marie-la-Mer, kde se měli po útěku z Judeje vylodit tři Marie, dle nichž se také tato zázračná rostlinka zvykne pojmenovávat. Údajně totiž nejenom zvyšuje vůni (dokonce i chuť) rostlin a květů, v jejichž blízkosti roste, nýbrž je také chrání před některými škůdci.
Má mírně nahořklou příchuť (což třeba mně moc a moc chutí); vůně esenciálního oleje z ní je však sladká, jemná a zároveň mátová, ačkoli s mátou nemá nic společného.
V aromaterapii se používá již po staletí. Doporučuje se rovněž ve směsích s olejíčky z levandule (s níž, jak jsem již uvedla, velice kamarádí již jako rostlina), skořice, bergamotu, citronu, grepu a zázvoru.
Olejíček připravovaný destilací má úžasné antiseptické, astringentní, aromatické, aperitivní, laxativní, diaforézní a karminační vlastnosti. Používá se u hysterie (která byla kdysi považována za ženskou nemoc) a melancholie, také u zbavování se parazitů v těle, u nachlazení a v případě úplavice. Účinně vyléčí potíže s trávením, plynatostí, střevními vředy a revmatem.
Máří list je vynikající na popáleniny a bodnutí hmyzem, snad ještě účinnější jako levandulový olej. Působí blahodárně na všechny „ženské potíže“, u porodu, menstruace, PMS, menopauzy, také však při žlučníkových potížích, anorexii a neschopnosti nabrat na váze.
Odedávna se používá také jako velice oblíbené koření, v současnosti zejména u přípravy brambor, polívek, omáček, sladkostí, jehněčiny, drůbeže, ryb, tvarohových pomazánek i některých osvěžujících a současně léčivých nápojů. Pokud máte k dispozici éterický olejíček z Máří listu, klidně jej použijte namísto listů. Z mladých lístků se může dokonce připravit salát nebo dochutit jimi salát z jiné zeleniny.
Co říkáte, ve spojení s principem Bohyně je Máří list přece vynikající volbou pro první voňavou procházku již v úterý 19. 6., ne-li? Navíc, kvůli spojení s Máří Magdalenou se k Vyšehradu hodí nejenom pro své spojení s ženskými rituály a obřady zasvěcené Bohyni, o tom však již v průběhu naší společné zážitkové procházky.
Judita Katona Peschlová, akreditovaná psychoterapeutka a průvodkyně, certifikovaná lektorka rodinných konstelací a andělské terapie, koučka, poradkyně a spisovatelka